fbpx
-->

Ką sužinosime iš alerginių tyrimų?

Kai įtariama šienligė ar kitokia alergija, vertėtų išsitirti, kad tiksliai žinotumėte, kas dėl jūsų negalavimų kaltas. Jeigu reiškiasi ligos simptomai, bet tyrimais liga nepatvirtinta, tai tebus spėjimas.

Alerginių tyrimų, kaip ir alerginių reakcijų, būna pačių įvairiausių. Plačiausiai taikomi pirmojo tipo alerginių reakcijų tyrimai iš kraujo, kurių metu nustatomi specifiniai imunoglobulinai E, kovojantys su įkvepiamaisiais ar maisto alergenais. Paprastai tyrimus skiria gydytojas alergologas, tačiau norintieji gali atlikti juos ir patys laboratorijoje. Norint nustatyti alergeną laboratorijoje tiriama, kiek organizmas pagamina antikūnų IgE, skirtų kovoti su tuo alergenu. Jeigu alerginė reakcija silpna, tai ištyrus kraują IgE bus rasta mažai arba iš viso nerasta. O jeigu organizmas reaguoja į tam tikras žiedadulkes ar maisto produktą labai stipriai, tai IgE aptinkama daugiau. Kraujo tyrimas atliekamas ir mažiems vaikučiams – amžiaus apribojimų nėra.

Specifinių IgE tyrimais galima nustatyti tiek maisto alergenus, tiek tuos, kurie sukelia šienligę ar panašias pirmojo tipo alergines reakcijas. Pirmojo tipo alerginė reakcija reiškia, kad į sąlytį su alergenu organizmas reaguoja greitai, simptomai (sloga, čiaudulys ir pan.) pasireiškia per 0,5–2 val. Tarkim, suvalgius kiaušinį išberia, įkvėpus žiedadulkių imama čiaudėti, o įkandus bitei ištinsta pažeista vieta.

Žolės, pelėsis ar jūrų kiaulytė?

Alerginę reakciją organizme gali sukelti įvairios jam svetimos medžiagos. Iš esmės tą padaryti gali bet koks gyvūnas, maisto produktas, vaisius ar daržovė, tik vienos medžiagos linkusios alergizuoti labiau, kitos – mažiau, tad paprastai laboratorijose tiriami dažniausiai reakcijas sukeliantys alergenai. Laboratorijoje gali būti tiriama arba organizmo reakcija į pavienius alergenus, arba atliekami alergenų palečių tyrimai. Štai „synlab Lietuva“ laboratorijoje galima ištirti reakcijas į daugiau nei 500 skirtingų maisto ir įkvepiamųjų alergenų. Jeigu nujaučiate, kam vaikas alergiškas, galite atlikti pavienių alergenų tyrimą. Pavyzdžiui, jeigu vaikas, apsilankęs pas senelius, kurie augina šunį ar katiną, pradeda ašaroti, būtų galima pasitikrinti vien dėl alergijos šuniui ar katei. Atliekant tyrimą pavieniam alergenui, gaunamas didesnis tikslumas. Tačiau jei abejojate dėl to, kas vaikui kenkia, ir norite atlikti tyrimą dėl daugelio medžiagų, tai pigiau ir paprasčiau atlikti alergenų paletės tyrimą. Skirtingos laboratorijos turi skirtingų alergenų palečių, jose gali būti nuo 20 iki 61 alergeno. Specifinių IgE paletes gali sudaryti maisto, įkvepiamieji arba mišrūs alergenų rinkiniai.

Kas yra alerginės klasės?

Laboratorijoje atlikus specifinių IgE tyrimą iš kraujo, gaunamas atsakymas, kurio lape prie kiekvieno alergeno nurodoma jautrumo klasė. Tai rodiklis, parodantis, kiek organizmas įsijautrinęs tam tikram alergenui. Nulinė klasė reiškia, kad organizmas negamina specifinių IgE, kovojančių su atitinkamu alergenu, o kuo klasė aukštesnė, tuo labiau organizmas į jį reaguoja. Jeigu nustatomas didelis jautrumas bitės ar vapsvos įkandimui, tai byloja apie anafilaksinio šoko tikimybę. Jeigu alerginė klasė yra pirma ar antra, tikriausiai matomų simptomų dar nėra, bet organizmo jautrumas tai medžiagai jau padidėjęs. Tiesa, plačiau gautus tyrimų rezultatus interpretuoti ir gydymą skirti turėtų gydytojas alergologas, atsižvelgdamas į konkrečią klinikinę situaciją.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.