fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Bendras kraujo tyrimas


Bendras kraujo tyrimas (BKT) – pats pirminis profilaktinis kraujo sudėties tyrimas, kuris parodo kraujo forminių elementų (eritrocitų, trobocitų, leukocitų) ir kitų netipinių ląstelių (LUC) kiekį, tūrį, formą, pasiskirstymą pagal rūšį. Bendras kraujo tyrimas parodo uždegimus, mažakraujystę, padeda atskirti bakterinės kilmės ir virusinės kilmės infekcijas. Nustačius tam tikrą patologiją rekomenduojamas išsamesnis ištyrimas.


Analitė

Analitės reikšmė

WBC (leukocitai) WBC – Leukocitai – dar vadinami baltaisiais kraujo kūneliais, yra vienas iš pagrindinių uždegimo rodiklių. Ši analitė matuoja bendrą penkių ląstelių grupių – neutrofilų, limfocitų, monocitų, eozinofilų ir bazofilų, atsakingų už imuninį atsaką, koncentraciją. Leukopenija (per maža leukocitų koncentracija) gali nurodyti kepenų pažeidimus, įsisenėjusias infekcijas, blužnies padidėjimą ar pažeidimus bei autoimuninius sutrikimus. Leukocitozė (padidėjusi leukocitų koncentracija) dažniausiai nurodo infekciją, tačiau be to yra stebima esant audinių pažeidimams (pvz. patyrus traumą, nudegimą), taip pat siejama su alerginiais ar autoimuniniais sutrikimais, o užsitęsęs koncentracijos padidėjimas gali sukelti įtarimą leukemijai.
RBC (eritrocitai) Eritrocitai – dar vadinami raudonaisiais kraujo kūneliais, yra atsakingi už audinių aprūpinimą deguonimi, taip pat už kitų dujų apykaitą. Eritrocitopenija dažniausiai yra siejama su anemijomis, o eritrocitozę gali įtakoti daugelis veiksnių, pavyzdžiui dehidratacija, širdies, inkstų ar plaučių ligos, rūkymas.
HBG (hemoglobinas) Hemoglobinas – eritrocituose esantis baltymas, kuris geba prisijungti deguonį ir anglies dioksidą. Sumažėjusi koncentracija dažniausiai siejama su anemijomis, o padidėjimas gali būti stebimas rūkantiesiems, gyvenantiems aukštoje altitudėje, patiriantiems didelį fizinį krūvį, o kartais gali sukelti įtarimą retoms kraujo ligoms ar vėžiniams sutrikimams.
HCT (hematokritas) Hematokritas – iš kitų analičių apskaičiuojama vertė, kuri nurodo kokį santykį viso kraujo tūrio sudaro eritrocitai. Šis rodiklis naudingas vertinant deguonies pernešimo gebą organizme.
MCV (vidutinis eritrocito tūris) Svarbus rodiklis anemijos klasifikacijai ir gydymo sekimui. Vidutinis eritrocito tūris – padeda įvertinti eritrocitų kokybę ir yra naudingas rodiklis diagnozuojant anemiją. MCV pakyla dėl vitamino B12, folio rūgšties stokos, esant toksiniam kepenų pakenkimui. Nežymų padidėjimą sukelia  rūkymas, alkoholio, kontraceptikų vartojimas. Esant lėtinei anemijai, ilgalaikiam Fe trūkumui, apsinuodijus švinu, MCV sumažėja.
MCH (vidutinis eritrocitų hemoglobinas) Svarbus rodiklis anemijų klasifikacijai. MCH mažėja ir didėja kartu su MCV. Kepenų pažeidimas, parazitai žarnyne, skrandžio ligos, vegetarinis maistas, lėtinis alkoholizmas rodiklį didina, o geležies deficitas, lėtiniai uždegimai, navikai, tuberkoliozė – mažina. Vidutinis hemoglobino kiekis eritrocite – apskaičiuojamas hemoglobino kiekį padalinus iš eritrocitų kiekio.
MCHC (vidutinė hemoglobino koncentracija eritrocite) Vidutinė hemoglobino koncentracija eritrocituose – apskaičiuojamas hemoglobino reikšmę padalijus iš hematokrito vertės. Šis rodiklis naudingas vertinant deguonies pernešimo gebą organizme. Padidėja  labai retai,  mažėja, kai sutrinka hemoglobino sintezė. MCHC pokyčiai yra  sunkių būklių požymis arba preanalizės /matavimo klaida.
RDW (eritrocitų pasiskirstymas pagal dydį) Eritrocitų pasiskirstymas pagal dydį – leidžia įvertinti eritrocitų variaciją nuo mažiausio iki didžiausio. Naudingas anemijų diagnostikai. Skirtumas tarp mažiausio ir didžiausio eritrocito – anizocitozė. Jos priežastys:  anemijos, reakcija į gydymą geležies preparatais (atsiranda daug normalaus ir mažo dydžio eritrocitų), dažni kraujo perpylimai.
PLT (trombocitai) Trombocitai – kraujo forminiai elementai dalyvaujantys kraujo krešėjimo procesuose. Trombocitozė dažniausiai yra sukeliama dėl intesyvaus fizinio krūvio, streso, o retais atvejais gali būti siejama su lėtiniais uždegimais, anemija ar mielofibroze. Trombocitopenijos dažniausiai pasitaiko dėl sumažėjusios trombocitų gamybos kaulų čiulpuose, pagreitėjusio trombocitų ardymo kraujyje ir blužnyje. 
MPV (vidutinis trombocitų tūris) Vidutinis trombocitų tūris – rodiklis leidžiantis įvertinti trombocitų dydį. Ką tik pagaminti trombocitai būna didžiausi ir su laiku mažėja, dėl to šis rodiklis leidžia įvertinti trombocitų atsinaujinimo procesus.
NE (neutrofilai) Neutrofilai – procentiškai didžiausia leukocitų klasė, dalyvaujanti plačiame spektre uždegiminių ir infekcinių procesų. Padidėjimas dažniausiai nurodo bakterinės kilmės infekciją.
LY (limfocitai) Limfocitai – skirstomi į B ir T tipo ląsteles, atsakingi už antikūnų gamybą bei imuninį atsaką prieš įvairius patogenus. Limfocitopeniją gali sukelti ūmios virusinės infekcijos (ŽIV, gripo virusas, hepatitas) bei dėl įvairių priežasčių susilpnėjęs imuninis atsakas. Limfocitozė dažniausiai siejama su virusinėmis infekcijomis.
MO (monocitai) Atlieka  makrofagų vaidmenį, pasižymi dideliu aktyvumu nukenksminant toksinus, susidariusius uždegimo židiniuose, dalyvauja susidarant antikūnams, citokinams. TBC, paratifinė infekcija, sifilis, lėtiniai uždegimai, monocitinės leukemijos, navikai ypač padidina MO skaičių. Monocitų padaugėjimas sveikimo periode po infekcijų – gera prognozė.
EO (eozinofilai) Eozinofilai – fagocituojančios ląstelės, gebančios absorbuoti imuninius antigeno-antikūno (dažnaiausiai alergeno-IgE) kompleksus, taip pat baltyminės prigimties toksinus. Eozinofiliją dažniausiai sukelia alergija ypač medikamentinė, taip pat parazitinė infekcija, kai kurios odos ir jungiamojo audinio ligos (reumatoidinis artritas, autoimuniniai vaskulitai ir kt.).
BA (bazofilai) Bazofilai - dalyvauja greito tipo alerginėse reakcijose, todėl jų skaičius esant medikamentinei, maisto ir buitinei alergijai ryškiai padidėja. Bazofilų padidėjimas taip pat gali būti stebimas esant žaizdų gijimui, taip pat tam tikroms ligoms, pavyzdžiui reumatoidiniui artritui, virškinamojo trakto opoms.
LUC (kitos netipinės ląstelės) Atsiranda nepriklausomai nuo kitų netipinių ląstelių buvimo. LUC padaugėja esant leukemijoms, virusinei infekcijai, ypač tada, kai sumažėja neutrofilų. Ryškus LUC↑ stebimas po hemoterapijos ir organizmo atsistatymo metu.

Registruokis tyrimams internetu! Registracija


SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.