COVID-19 tyrimai

Serologiniai COVID-19 tyrimai, kurie aptinka IgM, IgG klasių virusui specifinius antikūnus kraujo serume gali būti sėkmingai pritaikyti populiacijos analizei. Kol kas nėra žinoma, kiek ilgai anti-SARS-Cov-2 antikūnai išlieka kraujyje, ar imunitetas virusui yra ilgalaikis, tačiau jau yra žinoma, kad imunitetas prieš kitus panašius virusus (SASR Cov MERS) išsilaiko ir apsaugo žmones nuo pakartotinio užsikrėtimo. Jau dabar serologiniai COVID-19 tyrimai galėtų nustatyti, ar žmogus yra persirgęs besimptome COVID-19 ligos forma ir įgijęs imunitetą šios ligos sukėlėjui. Tokie žmonės galėtų grįžti į aktyvų gyvenimą (kas labai svarbu mūsų šalies ekonomikai, stipriai paveiktai COVID-19 pandemijos krizės) be didelės rizikos susirgti patiems ar platinti užkratą.

COVID-19 laboratorinei diagnostikai naudojami molekuliniai, serologiniai tyrimų metodai. Šiais metodais nustatomi skirtingi koronaviruso SARS-CoV-2 infekcijos rodikliai. Molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (viruso RNR), serologiniai testai nustato antikūnus, susidariusius infekuoto asmens organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją, greitieji viruso antigenų testai nustato viruso buvimą nosiaryklės/ryklės ėminiuose.

COVID-19 TYRIMAS RT-PGR METODU

Realaus laiko atvirkštinės transkripcijos – polimerazės grandininės reakcijos (RT-PGR) tyrimas, skirtas greitai aptikti su sunkiu ūmiu kvėpavimo sindromu susijusį koronavirusą. Šis tyrimas skirtas diagnozuoti SARS-CoV infekciją. Tyrimas yra atliekamas iš kvėpavimo takų surinktų mėginių – nosiaryklės ar ryklės ėminių.

RT-PGR tyrimas, iš nosiaryklės ėminio, patikimas ir informatyvus kai atliekamas ankstyvame infekcijos etape. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti asmenims, turintiems COVID-19 simptomus ar rizikos asmenims, kurie grįžo iš infekcijos paliestų vietovių, arba turėjo galimą kontaktą su infekuotu asmeniu, siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti ligą.

Vėlesnėse infekcijos fazėse virusas keliauja į apatinius kvėpavimo takus ir nosiaryklės ėminys tampa neinformatyvus. Užsikrėtusiems žmonėms, tiriamiems antrą savaitę, mėginius reikėtų imti iš giliųjų kvėpavimo takų arba naudoti išgrynintą medžiagą (skreplius).

NEIGIAMAS COVID-19 REZULTATAS

Nustačius neigiamą rezultatą COVID-19 prieš tai teigiamam atvejui, tai gali reikšti ligos pabaigą. Pakartotinis tyrimas atliekamas po 14 d. nuo infekcijos nustatymo ir kartojamas du kartus 24 val. intervalu. 2019-nCoV virusas, gali lengvai mutuoti todėl gali būti gaunami klaidingi neigiami rezultatai. Dėl šios priežasties kai yra nustatomas neigiamas tyrimo rezultatas, galima tik konstatuoti apie neigiamą tyrimo rezultatą, tačiau negalima atmesti 2019-nCoV infekcijos, nes šiuo atveju reikia pateikti kelis patvirtinančius tyrimus.

IMUNOGLOBULAI G IR M COVID-19 DIAGNOSTIKOJE

  • Ūminėje fazėje tik atskiras IgM ir IgG atsako įvertinimas gali suteikti informacijos apie  ligos stadiją, taip laboratorijos specialistams ir gydytojams padedant pateikti aiškius atsakymus.
  • Tokie tyrimai gali užtikrinti ankstesnį atsako į virusą vertinimą, nes tyrimus galima atlikti iš to paties mėginio tuo pačiu metu, toje pačioje laboratorijoje.
  • Atskiri IgM ir IgG tyrimai suteikia duomenų tęstinumą nuo užkrėtimo iki pasveikimo ir taip pat bus naudingi, kai tyrimai bus atliekami besimptomiams asmenims, kurie nebuvo ištirti ar kurių viruso RNR tyrimas yra/buvo neigiamas.
  • Epidemiologiniams tyrimams ir visuomenės sveikatos tyrimams apskritai reikės teigiamo IgG atsakymo, kad būtų galima teigti jog infekcija nebėra nauja. Tokio tipo informacijos negalima nustatyti atliekant bendrą imunoglobulinų tyrimą.

Rezultatų interpretacija 

lgM/IgA antikūnai  lgG antikūnai  Interpretacija* 
Pacientas neturėjo kontakto su COVID-19 infekcija arba yra „lango periode“
+ Galima ūminė arba ankstyva SARS-COV-2 infekcijos stadija, organizme pasireiškė imuninis atsakas
+ Galimai pacientas anksčiau buvo infekuotas SARS-COV-2 ir yra pasveikęs
+ + Pacientas yra aktyvioje infekcijos stadijoje, tačiau tuo pat metu vystosi imunitetas 2019-nCoV (buvo pagaminti nuolatiniai antikūnai IgG).

*Testų rezultatus vertinti atsižvelgiant ir į kitus klinikinius duomenis 

Tyrimų jautrumas

SYNLAB laboratorijoje galite atlikti COVID-19 serologinius IgG ar IgM tyrimus ir SARS-CoV-2 tyrimą PGR metodu (iš nosiaryklės).

KAINYNAS

Turite klausimų ar norite užsiregistruoti tyrimui, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.