fbpx
-->

Laimo boreliozės tyrimai

Laimo boreliozę sukelia spirocheta Borrelia burgdorferi, kurią perduoda įsisiurbusi į odą erkė maždaug per 24 val. Laimo boreliozė yra multisisteminė liga, sukelianti odos, sąnarių ir nervų sistemos pakenkimus. Liga skirstoma į tris stadijas, tačiau gali pasireikšti kurioje nors vienoje stadijoje, peršokti stadiją arba pereiti visas.

Po inkubacinio periodo (3–32 d. ) erkės įkandimo vietoje atsiranda lėtai besiplečiantis žiedinis paraudimas su nelygiais raudonais kraštais, dažnai šviesesnis žiedo viduje su centre matoma erkės įkandimo vieta. Tai ankstyva 1-oji stadija. Maždaug 20 % užkrėstųjų paraudimo nebūna.

2-oji ligos stadija, išplitus infekcijai, prasideda po kelių dienų ar savaičių, kuomet Laimo ligos sukėlėjas spirocheta B.burgdorferi su krauju nukeliauja į įvairias organizmo vietas, sukeldama ūmų organų pažeidimą – nervų, sąnarių, širdies, odos (antrinė dėmė). Šiai stadijai būdingiausias raumenų, sausgyslių skausmas, kuris tęsiasi kelias valandas ar dienas. Po kelių savaičių simptomai praeina ar tampa mažai juntami.

Lėtiniai organų pakenkimai, 3-oji ligos stadija, prasideda po 4–12 mėn. ir gali tęstis mėnesius ar net metus. Būdingiausias šio periodo požymis – lėtinis sąnarių uždegimas (artritas) su paūmėjimais, taip pat neurologiniai simptomai.

Nors Laimo liga išgydoma antibiotikais, tačiau nedidelė dalis persirgusių dar ilgą laiką jaučia nuovargį, galvos, sąnarių, raumenų skausmus – po gydymo liekantį Laimo ligos sindromą.

Diagnostika. 

Laimo liga diagnozuojama klinikinę būklę patvirtinant tyrimais iš kraujo, t.y. antikūnų nustatymu. Antikūnai prieš B.burgdorferi kraujyje aptinkai tik po 2–3 savaičių nuo infekcijos pradžios. Pirminiai M klasės antikūnai (IgM) pasirodo anksčiau, tačiau atskirais atvejais gali būti iš viso neišskiriami. Pradinėje ligos stadijoje teigiamą IgM ir IgG rezultatą reikia patvirtinti imunoblotu. Vėlesnėse ligos stadijose, infekcijai išplitus, informatyviausias G klasės antikūnų (IgG) tyrimas, kurio patvirtinimas ne visada būtinas. Šiuo ligos periodu IgM imuninis atsakas labai susilpnėja. IgG kraujyje gali išlikti dar ilgą laiką po gydymo (kartais ir keletą metų). Todėl, įtarus pakartotiną infekciją, reikia iš karto atlikti IgG tyrimą.


SYNLAB laboratorijoje atliekami:

  • Laimo boreliozės IgM ir IgG antikūnų tyrimai  iš veninio kraujo (ELISA);
  • Laimo boreliozės IgM ir IgG antikūnų tyrimai  iš veninio kraujo ligos patvirtinimui (WesternBlot IgM ir IgG).
  • Erkės ištyrimas dėl Laimo ligos (molekulinis PGR) tyrimas.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.