fbpx
-->

Vitaminų D, B12 ir feritino tyrimai

Vitaminų D, B12 ir feritino tyrimų stygius yra viena pagrindinių priežasčių dėl jaučiamo nuovargio, mieguistumo ar energijos trūkumo. SYNLAB laboratorijoje Vitaminų D, B12 ir feritino tyrimų paketą galite atlikti už specialią kainą - 35,00 Eur. 

VITAMINAS D

Vitamino D trūkumas yra plačiai paplitęs reiškinys. Teigiama, kad žiemą šio vitamino nepakanka daugiau kaip 80 proc. mūsų planetos gyventojų. Lietuva ne išimtis – saulėtų dienų palyginti turime nedaug, o ir saulėje, dėl žalingų ultravioletinių spindulių poveikio, stengiamės būti tik prisidengę ar išsitepę apsauginiais kremais. Dažniausiai vitamino D trūkumas pasireiškia vėlyvą žiemą ir ankstyvą pavasarį.

VITAMINO D SVARBA:

Vitaminas D organizme atlieka eilę funkcijų:

 • būtinas normaliam kaulų ir dantų vystymuisi,
 • reguliuoja kalcio, magnio, fosforo apykaitą,
 • veikia imuninę sistemą,
 • skatina antiinfekcinio baltymo katelicidino gamybą,
 • stimuliuoja insulino sekreciją audiniuose,
 • reguliuoja genų, atsakingų už nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi, ekspresiją.

Vitaminą D2 monocitai-makrofagai paverčia citokinais, kurie saugo organizmą nuo bakterinės infekcijos.

VITAMINO D GALI TRŪKTI DĖL:

 • nuolatinio buvimo uždarose patalpose,
 • sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis, inkstų nepakankamumu, lėtinėmis kepenų ligomis,
 • ilgai vartojant priešepilepsinius preparatus.

Atsižvelgiant į sudėtingą vitamino D apykaitą ir poveikį medžiagų apykaitai vitamino D tyrimas yra svarbus tiek ligoniams, tiek sveikiems.


VITAMINAS B12

Vitaminas B12 yra B grupės kofermentas Kobalaminas, randamas tik gyvulinės kilmės produktuose. Vitaminas B12 būtinas normaliai nervų sistemos funkcijai palaikyti, kraujodarai (eritrocitų brendimui), kaulų formavimuisi, DNR sintezei , baltymų, riebalų, angliavandenių ir geležies apykaitai. Folio rūgštis kartu su vitaminu B12 užtikrina eritrocitų subrendimą kaulų čiulpuose ir geležies įsisavinimą.

Vitamino B12 ir folio rūgšties trūkumas gali sukelti megaloblastines makrocitines anemijas, kai kaulų čiulpuose randami megaloblastai (dideli, nepilnai subrendę eritrocitai), o periferiniame kraujyje padidėję MCV (vidutinis eritrocitų tūris) ir MCH (vidutinis eritrocitų hemoglobinas). Šiuos pokyčius sukelia ir folio rūgšties trūkumas, todėl tik tyrimas gali pasakyti, kokio vitamino trūksta.

VITAMINO B12 SVARBA:

 • Reikalingas homocisteino skaidymui , todėl nustačius padidėjusį homocisteino kiekį būtina atlikti ir vitamino B12 tyrimą.
 • Vitamino B12 gali trūkti, kai negaunama su maistu (vegetarai ir veganai), trūkstant Kastlio faktoriaus, dėl ligų (autoimuninės, virškinimo trakto patologija), vartojant kai kuriuos medikamentus, chemoterapijos, radioterapijos metu.
 • Perdozavus, sergant kai kuriomis lėtinėmis kraujo, autoimuninėmis, kepenų ligomis, diabetu, gali būti nustatomas padidėjęs vitamino B12 kiekis kraujyje.
 • Vitamino B12 atsargos sukaupiamos dviems-trims metams. Pasisavinimą skatina vitaminas C , lėtina – pektinai.

 FERITINAS

Feritinas yra baltymas, geriausiai atspindintis geležies atsargų organizme kiekį. Tai vienas jautriausių ir specifiškiausių rodiklių geležies trūkumui nustatyti, ypač tada, kai randamas sumažėjęs vidutinis eritrocito tūris (MCV) ir vidutinis eritrocitų hemoglobinas (MCH).

Feritinas randamas visuose organizmo audiniuose ir skysčiuose, jo koncentracija proporcinga geležies atsargų dydžiui. Esant kepenų patologijai, trečdaliui asmenų feritino kiekis būna pakilęs dėl sutrikusio jo skaidymo kepenyse (metabolizmo). Feritinas yra kartu ir uždegimo fazės rodiklis. Jo koncentracija kraujyje pakyla esant lėtinėms uždegiminėms, kepenų, onkologinėms ligoms.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.