Vakcina nuo geltonojo drugio: Stamaril

GELTONASIS DRUGYS

Geltonasis drugys, arba kitaip geltonoji karštligė – tai uodų pernešama virusinė liga, paplitusi Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse. Vietos gyventojai šia liga perserga lengviau, nes turi genetinį atsparumą, tačiau ji itin pavojinga nesiskiepijusiems atvykėliams. Nevakcinuotų užsikrėtusių suaugusių asmenų mirštamumas siekia 50–60 %. Užsikrečiama transmisiniu būdu – įkandus virusu infekuotam Aedes spp. ar Haemogogus spp. uodui.

SIMPTOMAI

Geltonasis drugys yra ūmi sisteminė infekcinė liga, todėl pirmųjų simptomų ilgai laukti nereikia. Liga paveikia visą organizmą. Ligos inkubacinis laikotarpis – nuo 3 iki 6 dienų. Išskiriamos dvi ligos stadijos: ūmioji ir toksinė.

Ūmioji ligos stadija. Ji pasireiškia staiga prasidėjusiu karščiavimu su šaltkrėčiu, pakyla temperatūra iki 39 -40˚C, atsiranda galvos, raumenų, juosmens skausmai. Ligoniui būna silpna, jis netenka apetito, krenta svoris. Daugumai užsikrėtusiųjų šie simptomai susilpnėja ar išnyksta po 3–4 dienų, tačiau 15 – 25 proc. susirgusiųjų per 24 valandas po tariamo pasveikimo liga progresuoja į sunkią hemoraginę karštligę, kuriai būdingas kraujavimas iš vidaus organų, kraujosruvos, gelta, inkstų nepakankamumas. 20 – 50 proc. ligonių, išsivysčius šiai formai, neišgyvena. Persirgus geltonąja karštlige susiformuoja ilgalaikis imunitetas.kai kuriems šie simptomai tęsiasi ir liga pereina į vadinamąją toksinę stadiją.

Toksinė ligos stadija. Jos metu sustiprėja karščiavimas, gali prasidėti delyras (t. y. kliedesys, pasireiškiantis su regėjimo haliucinacijomis) ar  traukuliai. Toksinės fazės metu vystosi kepenų pažeidimas, dėl kurio ligonio oda įgauna gelsvą atspalvį. Dėl šio simptomo ir kilęs ligos pavadinimas – geltonoji karštligė.

VAKCINA NUO GELTONOJO DRUGIO – PRIVALOMA

Vakcina nuo geltonojo drugio yra viena iš vos kelių privalomųjų, todėl jos kontrolė – itin griežta. Tarptautinis sertifikatas, patvirtinantis vakcinaciją nuo geltonosios karštligės, yra privalomas ne tik keliaujantiesiems į ar iš infekuotų teritorijų, bet ir tiems, kurie veždami krovinius kerta į sąrašus įtrauktas valstybes.

Nors skiepai nuo geltonojo drugio privalomi vykstant tik į kai kurias šalis, tačiau yra nemažai šalių, į kurias keliaujant taip pat rekomenduojama pasiskiepyti. Rizika užsikrėsti ypač išauga keliaujant po kaimo gyvenvietes, miškingas teritorijas ar džiungles, drėgnas ir šiltas savanas. Prieš kelionę visada reikėtų atsižvelgti į naujausias PSO teikiamas rekomendacijas.

Stamaril:

  • Vakcina turi būti sušvirkšta bent 10 dienų prieš galimą užsikrėtimo pavojų, nes per pirmąsias 10 dienų apsauga gali būti nepakankama. Suaugusiems, įskaitant ir vyresnius, bei vaikams nuo 9 mėnesių skiriama vienkartinė 0,5 ml dozė.
  • Nerekomenduojama skiepytis nėštumo metu.

Stamaril vakcina galite pasiskiepyti Vilniuje ir Klaipėdoje.

KAINOS.

REGISTRUOTIS.