fbpx
-->

COVID-19

Nesant galimybės atlikti specifinių koronaviruso infekcijos tyrimų, galima atlikti rutininius tyrimus. Užsikrėtus COVID-19 infekcija, kraujyje stebimi hematologinių rodiklių pokyčiai – didėja leukocitų, neutrofilų kiekis, mažėja limfocitų, trombocitų, eozinofilų ir hemoglobino rodikliai.

Vertinant biocheminių tyrimų rodiklius, stebimas ALT, AST, bendro bilirubino (kepenų funkcijos rodiklių) bei inkstų funkcijos (šlapalo, kreatinino) vertinimui skirtų rodiklių padidėjimas. Taip pat didėja LDH, mioglobulino, kreatinkinazės širdies izomero rodikliai. Vertinant biocheminius rodiklius, stebimas albumino kiekio kraujyje mažėjimas.

Infekuoto asmens kraujyje keičiasi krešėjimo rodiklių parametrai, stebimas protrombino ir D-dimerų padidėjimas kraujyje lyginant su normomis. Be jau visų paminėtų rodiklių, didėja uždegiminių biožymenų rodikliai. Vieni pirmųjų signalizuoja ligą eritrocitų nusėdimo greičio (ENG), C – reaktyvinio baltymo (CRB) ir feritino rodikliai, kurie ligos eigoje didėja ir viršija rekomenduojamas normas.  Specifiniai rodikliai, kaip IL-2R, IL-6, IL-8, IL-10 (interleukinų receptoriai) taip pat didėja ir gali reikšti užsikrėtimą COVID-19.

Pokategorės

COVID-19 yra ūmi infekcinė liga, kurią sukelia koronavirusas (SARS-CoV-2). Ligos inkubacinis laikotarpis svyruoja nuo 1–14 dienų (dažniausiai 3–7 dienos). Infekcija perduodama oro lašeliniu būdu, per kvėpavimo takus ir kontaktuojant su infekuotais asmenimis.

Pradiniai pacientų jaučiami simptomai yra:

 • karščiavimas,
 • nuovargis
 • kosulys, kurie pamažu išsivysto į dusulį.

Daugeliui pacientų ligos prognozė yra gera. Sunkiais atvejais gali būti ūminio kvėpavimo distreso sindromas, šokas ar net mirtis. Šiuo metu nėra specifinio ligos gydymo būdo.

Infekcinė liga gali pasireikšti netipiniais simptomais, tokiais kaip:

 • uoslės jautrumo susilpnėjimas;
 • skonio jautrumo susilpnėjimas.

Sveikatos sutrikimai ir lėtinės neinfekcinės ligos, kurios didina riziką susirgti COVID-19:

 • aukštas kraujo spaudimas;
 • kvėpavimo sistemos ligos;
 • cukrinis diabetas;
 • vėžiniai susirgimai;
 • širdies ir kraujagyslių sistemos ligos.

 

COVID-19 SEROLOGINIAI TYRIMAI

Serologiniai COVID-19 tyrimai, kurie aptinka IgM, IgG klasių virusui specifinius antikūnus kraujo serume gali būti sėkmingai pritaikyti populiacijos analizei. Nustatyta, kad SARS-Cov-2 antikūnai išlieka kraujyje iki 70 dienų ir ilgiau, bei susiformuoja trumpalaikis imunitetas virusui. Jau dabar serologiniai COVID-19 tyrimai nustatyto, ar žmogus yra persirgęs besimptome COVID-19 ligos forma ir įgijęs imunitetą šios ligos sukėlėjui.

COVID-19 TYRIMAS RT-PGR METODU

COVID-19 laboratorinei diagnostikai naudojami molekuliniai, serologiniai tyrimų metodai. Šiais metodais nustatomi skirtingi koronaviruso SARS-CoV-2 infekcijos rodikliai. Molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (viruso RNR), serologiniai testai nustato antikūnus, susidariusius infekuoto asmens organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją, greitieji viruso antigenų testai nustato viruso buvimą nosiaryklės/ryklės ėminiuose.

Realaus laiko atvirkštinės transkripcijos - polimerazės grandininės reakcijos (RT-PGR) tyrimas, skirtas greitai aptikti su sunkiu ūmiu kvėpavimo sindromu susijusį koronavirusą. Šis tyrimas skirtas diagnozuoti SARS-CoV infekciją. Tyrimas yra atliekamas iš kvėpavimo takų surinktų mėginių – nosiaryklės ar ryklės ėminių.

RT-PGR tyrimas, iš nosiaryklės ėminio, patikimas ir informatyvus kai atliekamas ankstyvame infekcijos etape. Vėlesnėse infekcijos fazėse virusas keliauja į apatinius kvėpavimo takus ir nosiaryklės ėminys tampa neinformatyvus.

NEIGIAMAS COVID-19 REZULTATAS

Nustačius neigiamą rezultatą COVID-19 prieš tai teigiamam atvejui, tai gali reikšti ligos pabaigą. Pakartotinis tyrimas atliekamas po 14 d. nuo infekcijos nustatymo ir kartojamas du kartus 24 val. intervalu. 2019-nCoV virusas, gali lengvai mutuoti todėl gali būti gaunami klaidingi neigiami rezultatai. Dėl šios priežasties kai yra nustatomas neigiamas tyrimo rezultatas, galima tik konstatuoti apie neigiamą tyrimo rezultatą, tačiau negalima atmesti 2019-nCoV infekcijos, nes šiuo atveju reikia pateikti kelis patvirtinančius tyrimus.

 

SYNLAB laboratorijos specialistai primena, kad pagrindinės priemonės kovojant su koronavirusu yra:

 • reguliarus rankų plovimas muilu ar dezinfekciniu skysčiu;
 • kosint ar čiaudint užsidengti burną ir nosį servetėle ar ranka;
 • vengti kontakto su asmenimis, kuriems galimai pasireiškė kvėpavimo takų ligų simptomai;
 • rekomenduotina dėvėti apsauginę veido kaukę.

Pasaulio sveikatos organizacija (WHO) rekomenduoja esant  koronaviruso infekcijos rizikai pasiskiepyti vakcina nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos, norint sumažinti viruso sukeliamų komplikacijų riziką.

Jei nesate tikri dėl savo savijautos ar jaučiate koronaviruso simptomus ir turėjote galimą kontaktą su viruso nešiotoju, kreipkitės tel. 1808

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.