Geležies, feritino, transferino tyrimai

Geležis (Fe)

Trys ketvirtadaliai organizmo geležies randama hemoglobino sudėtyje, kita dalis susijungusi su baltymu feritinu. Feritinas yra geriausias geležies atsargų rodiklis. Apie 1 % visos kraujo plazmos geležies yra susijungusi su baltymu transferinu. Būtent ši dalis ir nustatoma, matuojant Fe kraujyje.

Esant geležies pertekliui, reikia atlikti geležies sujungimo bendrosios gebos (TIBC, angl. total iron binding capacity) tyrimą, kuris parodo transferino įsotinimą geležimi.

Geležies koncentracija kraujyje pakyla:

  • geležiai kaupiantis blužnyje, kepenyse, inkstuose (hemochromatozė),
  • esant dažniems kraujo perpylimams,
  • sergant kepenų ligomis,
  • apsinuodijussunkiaisiais metalais,
  • trūkstant vitamino B12,
  • perdozavus Fe preparatų,
  • ūmios leukemijos atveju.

Geležies kiekis sumažėja dėl lėtinio kraujavimo, prastos mitybos, virškinimo sistemos organų ligų (celiakija ir kt.) arba lėtinių ligų (TBC, onkologinių ligų).

Geležies įsisavinimą gerina vitaminas C, mažina  – skaidulingos medžiagos.

Geležies stoka

Feritinas (FERRI)

Feritinas yra baltymas, geriausiai atspindintis geležies atsargų organizme kiekį. Tai vienas jautriausių ir specifiškiausių rodiklių geležies trūkumui nustatyti, ypač tada, kai randamas sumažėjęs vidutinis eritrocito tūris (MCV) ir vidutinis eritrocitų hemoglobinas (MCH).

Feritinas randamas visuose organizmo audiniuose ir skysčiuose, jo koncentracija proporcinga geležies atsargų dydžiui. Esant kepenų patologijai, trečdaliui asmenų feritino kiekis būna pakilęs dėl sutrikusio jo skaidymo kepenyse (metabolizmo). Feritinas yra kartu ir uždegimo fazės rodiklis. Jo koncentracija kraujyje pakyla esant lėtinėms uždegiminėms, kepenų, onkologinėms ligoms.

Transferinas (TRANS)

Transferinas sudaro 3 % visų plazmos baltymų. Pagrindinė jo funkcija yra sujungti ir pernešti į audinius geležį. Apie trečdalis sveikų asmenų transferino kiekio yra prisotintas geležimi. Transferinas padeda reguliuoti geležies kiekį kraujyje, esant geležies stokai, transferino daugėja, o esant geležies pertekliui – mažėja. Transferino kiekis gali pakilti net keliais mėnesiais anksčiau nei išsivysto anemija.

Transferino mažėja uždegiminių, piktybinių procesų, blogos mitybos, kepenų ligų, nefrozinio sindromo, dažnų kraujo perpylimų metu, todėl atitinkamais atvejai  trukdo atpažinti tikrąjį Fe deficitą.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.