Kasos fermentų tyrimai

8α-amilazė (AMYL) serume

α-amilazė (AMYL) serume – tai angliavandenių apykaitos fermentas, katalizuojantis polisacharidų (įskaitant krakmolą ir glikogeną) hidrolizę. Didžiausias jo aktyvumas yra kasoje ir seilių liaukose. Sveikų asmenų kraujyje ir šlapime randami du α-amilazės izofermentai: kasos (P-AMYL) ir seilių liaukų (S-AMYL).

Ūmaus pankreatito (kasos uždegimo) atveju α-amilazės koncentracija kraujyje pakyla per pirmąsias 24 val. Maždaug penktadaliui ligonių šio pokyčio pirmą ligos parą gali ir nebūti. Ne visais pankreatito atvejais nustatomas padidėjęs α-amilazės aktyvumas (ypač esant nekrozinio pankreatito formai, lėtiniam kasos uždegimui ar jo paūmėjimui). Pakilęs trigliceridų (TG) kiekis kraujyje mažina α-amilazės aktyvumą.

α-amilazės aktyvumas 3–5 kartus pakyla sergant seilių liaukų uždegimu, kasos, galvos vėžiu, žarnų nepraeinamumu, prakiurus skrandžio opai, esant pilvaplėvės uždegimui, tulžies takų ligoms, negimdiniam nėštumui, kai kuriems plaučių ir kiaušidžių navikams, gaminantiems amilazę, sergant tymais.

α-amilazės rekomenduojamas kiekis kraujo serume – 20–104 U/l. α-amilazę iš kraujo gana greitai šalina inkstai.

Bendros α-amilazės nustatymas nėra labai jautrus kasos patologijos rodiklis. Daug jautresnis ir informatyvesnis yra P-AMYL tyrimas. α-amilazės tyrimas specifiškas seilių liaukų uždegimui.

Pankreatininė α-amilazė serume (P-AMYL)

Pankreatinė α-amilazė (P-AMYL) serume – tai specifiškiausias ir jautriausias kasos uždegimo rodiklis. Jis pakyla tik esant kasos ir pilvaplėvės patologiniams procesams. Jeigu nėra antrinio kasos uždegimo,  P-AMYL koncentraciją kraujyje mažina kasos vėžys.

P-AMYL rekomenduojamas kiekis kraujo serume – 13–53 U/l. Naujagimių P-AMYL koncentracija kraujyje yra 50 kartų mažesnė negu suaugusių. Didžiausias ir jautriausias klinikinis jautrumas kasai pasiekiamas kartu nustatant pankreatinę α-amilazę ir lipazę.

Lipazė (LIP)

Lipazė (LIP) – tai glikoproteinas, sintetinamas kasos egzokrininės dalies ląstelių ir hidrolizuojantis vandenyje netirpių ilgagrandinių riebalų rūgščių ir glicerolio esterius. Lipazė – vienas informatyviausių pankreatito (kasos uždegimo) rodiklių. Sergant ūminiu pankreatitu, padidėja membranų pralaidumas ir daugiau lipazės patenka į kraujotaką. Pakilus spaudimui ištekamuosiuose kasos kanalėliuose (dėl akmenligės, naviko), fermentas prasisunkia į perikapiliarines ertmes ir patenka į kraują. Fermento daugiau išskiriama sergant kitomis pilvo organų ligomis, kai kartu pažeidžiama kasa. Jei ligonis serga seilių uždegimu, apendicitu, lipazė nedidėja, tuo tarpu α amilazė gali padidėti.

Inkstų tyrimas

Kasai specifinius fermentus pagal svarbumą galima suskirstyti tokia tvarka:

  • α-pankreatinė amilazė,
  • lipazė;
  • α-amilazė.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


  • Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

    Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.