Vitamino B12 tyrimas

Vitaminas B12 yra B grupės kofermentas Kobalaminas, randamas tik gyvulinės kilmės produktuose. Vitaminas B12 būtinas normaliai nervų sistemos funkcijai palaikyti, kraujodarai (eritrocitų brendimui), kaulų formavimuisi, DNR sintezei , baltymų, riebalų, angliavandenių ir geležies apykaitai.

sy_Gruenkohl_Tomate_Messer_shutterstock_160448681 sy_Gemuese_isoliert_gesund_shutterstock_98201477

Vitamino B12 ir folio rūgšties trūkumas gali sukelti megaloblastines makrocitines anemijas, kai kaulų čiulpuose randami megaloblastai (dideli, nepilnai subrendę eritrocitai), o periferiniame kraujyje padidėję MCV (vidutinis eritrocitų tūris) ir MCH (vidutinis eritrocitų hemoglobinas). Šiuos pokyčius sukelia ir folio rūgšties trūkumas, todėl tik tyrimas gali pasakyti, kokio vitamino trūksta.

Vitaminas B12 reikalingas homocisteino skaidymui , todėl nustačius padidėjusį homocisteino kiekį būtina atlikti ir vitamino B12 tyrimą.

Vitamino B12 gali trūkti, kai negaunama su maistu (vegetarai ir veganai), trūkstant Kastlio faktoriaus, dėl ligų (autoimuninės, virškinimo trakto patologija), vartojant kai kuriuos medikamentus (barbitūratai, antidiuretikai, kontraceptikai, antidiabetiniai), chemoterapijos, radioterapijos metu.

Perdozavus, sergant kai kuriomis lėtinėmis kraujo, autoimuninėmis, kepenų ligomis, diabetu, gali būti nustatomas padidėjęs vitamino B12 kiekis kraujyje.

Vitamino B12 atsargos sukaupiamos dviems-trims metams. Pasisavinimą skatina vitaminas C , lėtina – pektinai.

Folio rūgšties tyrimas (vitaminas B9)

Tai B grupės vitaminas, dar vadinamas folatu, vitaminu B9 ar vitaminu M. Žmogaus organizme folio rūgštis nesintetinama, gaunama su maistu (žalios spalvos daržovės, bananai, citrinos, melionai, kiaušiniai, inkstai, kepenys, pienas).

Folio rūgštis būtina DNR ir RNR sintezei, ląstelių dalijimuisi ir augimui, dalyvauja kaip kofaktorius daugelyje organizmo biocheminių reakcijų. Kartu su vitaminu B12 užtikrina eritrocitų subrendimą kaulų čiulpuose ir geležies įsisavinimą.

Kaip ir vitamino B12, folio rūgšties trūkumas sukelia makrocitines anemijas: pakyla bendro kraujo MCV (vidutinis eritrocitų tūris) ir MCH (vidutinis eritrocitų hemoglobinas) rodikliai. Ir vieno, ir kito vitamino trūkumas sukelia panašius kraujo pokyčius, todėl tik laboratoriniu tyrimu galima nustatyti kurio vitamino trūksta. Jei nustatomas tik folio rūgšties trūkumas, gydyti  vitamino B12 preparatais anemijų negalima.

Intensyvaus augimo ir nėštumo metu folio rūgšties poreikis didesnis. Folio rūgšties trūkumas nėščiajai didina vaisiaus nervinio vamzdelio defektų tikimybę. Esant skydliaukės hiperfunkcijai, gali būti nustatomas padidėjęs folio rūgšties kiekis.

Folio rūgšties gali trūkti sergant kepenų ligomis (pagrindinės folio rūgšties atsargos yra kepenyse), dėl žarnyno patologijos (sutrinka rezorbcija), padidėjus homocisteino kiekiui (folio r. dalyvauja homocisteino skaidyme).

Folio rūgšties atsargas atspindi jos kiekis serume ir eritrocituose. Anemijų atveju tyrimas eritrocituose tikslesnis, nes leidžia įvertinti procesus kaulų čiulpuose.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.