Vitamino D tyrimas

Žinomos penkios vitamino D formos, tačiau žmogaus organizmui svarbios tik dvi: vitaminas D3 (cholekalciferolis) ir vitaminas D2 (ergokalciferolis). Vitaminas D3 susidaro žmogaus odoje, veikiant UVB spinduliams ir gaunamas su gyvuliniu maistu, o vitaminas D2 gaunamas tik su augaliniu maistu. Su maistu patenka ir odoje pasigamina provitaminas D, kuris kepenyse virsta tikruoju vitaminu D – ši vitamino forma ir išmatuojama kraujyje.

Daugiau kaip 95 % vitamino D kraujyje yra aktyvaus vitamino D3 pavidalu. Ši vitamino forma susidaro inkstuose, dalyvaujant parathormonui (PTH), kalciui ir fosforui. Sutrikus inkstų funkcijai, sutrinka ir vitamino D produkcija. Tad, labai svarbu vitamino D kiekį kraujyje sekti dializuojamiems ligoniams.

Vitaminas D3 reguliuoja PTH sintezę ir sekreciją, kaulų mineralizaciją, palaiko pastovų kalcio ir fosforo kiekį kraujyje. Trūkstant vitamino D3 pasisavinama tik 101–5 % su maistu gaunamo kalcio ir 60 % fosfatų. Vitaminas D organizme atlieka eilę funkcijų:

  • būtinas normaliam kaulų ir dantų vystymuisi,
  • reguliuoja kalcio, magnio, fosforo apykaitą,
  • veikia imuninę sistemą,
  • skatina antiinfekcinio baltymo katelicidino gamybą,
  • stimuliuoja insulino sekreciją audiniuose,
  • reguliuoja genų, atsakingų už nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi, ekspresiją.

Vitaminą D2 monocitai-makrofagai paverčia citokinais, kurie saugo organizmą nuo bakterinės infekcijos.

Vitamino D tyrimas

Vitamino D gali trūkti dėl:

  • nuolatinio buvimo uždarose patalpose,
  • sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis, inkstų nepakankamumu, lėtinėmis kepenų ligomis,
  • ilgai vartojant priešepilepsinius preparatus.

Atsižvelgiant į sudėtingą vitamino D apykaitą ir poveikį medžiagų apykaitai vitamino D tyrimas yra svarbus tiek ligoniams, tiek sveikiems.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, ŠiauliuoseDruskininkuose ir partnerių klinikose.