Citogenetiniai tyrimai

Kas yra kariotipo tyrimas?

Kariotipas – kiekvienos ląstelės chromosomų (genetinės medžiagos nešėjų) rinkinys. Normalaus žmogaus chromosomų rinkinį sudaro 46 chromosomos, arba 23 chromosomų poros, iš kurių 22 vadinamos autosominėmis, o paskutinė – lytinėmis chromosomomis (moteriška – XX, vyriška – XY), kurios lemia individo lytį. Normalus kariotipas formuojasi apvaisinimo metu, susijungus 23 sveikoms / normalioms kiaušialąstės ir spermatozoido chromosomoms.

Deja, yra daugybė kariotipo anomalijų – chromosomų arba citogenetinių aberacijų. Tai kiekio ar struktūros pokyčiai, atsirandantys dėl spermatogenezės ir oogenezės proceso klaidos. Chromosomų patologijos gali išsivystyti iš visiškai neutralių, pavyzdžiui, vadinamosios nuosaikios translokacijos, neturinčios įtakos konkretaus asmens savijautai, tačiau galinčios sutrukdyti pastoti ir sukelti vaiko kariotipo formavimo klaidą, netgi sustabdyti embriono vystymąsi. Žinomiausi kariotipo pokyčiai – Dauno arba Patau sindromai.

Kariotipo tyrimas būtinas, jeigu:

  • Anamnezėje keli savaiminiai persileidimai arba gimęs negyvas vaikas;
  • Nenustatyta nevaisingumo priežastis;
  • Šeimoje žinomi chromosomų aberacijos arba protinio atsilikimo atvejai;
  • Pacientui reikia nustatyti įgimtų anomalijų, dismorfizmo;
  • Ir kt.

SYNLAB laboratorijoje galite atlikti:

Kariotipo nustatymas iš savaiminio persileidimo medžiagos

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami bendraklinikiniai, alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.