Vaisiaus chromosominių ligų diagnostinis tyrimas - FISH

FISH (Fluorescentinė in situ hibridizacija) – molekulinės citogenetikos metodas, kurio pagalba identifikuojama konkreti chromosoma ar chromosomos dalis. FISH metodu galima nustatyti smulkius chromosomų pakitimus, nematomus įprastais citogenetiniais metodais. Šiandien pasaulyje FISH tyrimas plačiai taikomas onkologinių ligų diagnostikoje.

Tyrimo esmė

FISH tyrimui ląstelių (kraujo, kaulų čiulpų ar vaisiaus vandenų) nereikia auginti specialiose terpėse, tai labai sutrumpina tyrimo laiką. Jos tiesiogiai užnešamos ant stikliukų ir paveikiamos specifiniais genetiniais žymenimis (zondais), pažymėtais fluorochromo dažais. Fluorescentiniame mikroskope analizuojami ląstelių branduoliai nesidalijimo fazėje. Zondų prisitvirtinimo vietoje matomas švytėjimas.

Tyrimas labai tikslus, nes grindžiamas komplementaria nukleotidų sąveika, o ne tyrėjo patirtimi. FISH tyrimo metu įvertinama daugiau ląstelių, palyginti su klasikiniais genetiniais metodais, todėl rezultatai patikimesni.

SYNLAB Lietuva UAB laboratorijoje FISH tyrimas sėkmingai naudojamas prenatalinei diagnostikai. Iš motinos vaisiaus vandenų, pradedant 10-12 nėštumo savaite, nustatomos chromosominės ligos dar negimusiam kūdikiui.

Tyrimo metu įvertinamos konkrečiai pasirinktos chromosomos, kurios susijusios su dažniausiai pasitaikančiomis ligomis: Dauno, Edvardso, Patau sindromai ir X bei Y chromosomų skaičiaus pokyčiai. Vieno tyrimo metu nustatoma 13, 18, 21, X ir Y chromosomų skaičiaus pakitimai.

FISH tyrimo privalumai:

 • Trumpas tyrimo atlikimo laikas. FISH tyrimo atsakymas pateikiamas jau po 2-3 dienų nuo tyrimo pradžios. Tai didelis privalumas, nes labai sutrumpėja nežinomybės ir nerimo laikotarpis, kurį nėščiajai reikia išlaukti nuo amniocentezės iki atsakymo gavimo.
 • Tyrimą galima atlikti bet kurioje nėštumo stadijoje pradedant 10-12 nėštumo savaite.
 • Vieno tyrimo metu nustatoma 13, 18, 21, X ir Y chromosomų skaičiaus pakitimai. Tai dažniausiai pasitaikantys chromosominiai pokyčiai:
  • 13 chromosomos trisomija – Patau sindromas,
  • 18 chromosomos trisomija – Edvardso sindromas,
  • 21 chromosomos trisomija – Dauno sindromas.
 • Aukštas tyrimo patikimumas. FISH metodo tikslumas, naudojant „Aneu Vysion EC“ (Abbott Laboratories, JAV) rinkinį prenatalinei diagnostikai yra 99,99 proc.

FISH tyrimo metu dažniausiai tiriamas ne visas kariotipas, o tik pasirinktos konkrečios chromosomos.

FISH tyrimą rekomenduojama atlikti, kai:

 • kitų tyrimų duomenys (ultragarso, PRISCA) leidžia įtarti chromosominę patologiją;
 • motinos amžius >35m;
 • įtariama mutageninių veiksnių įtaka;
 • šeimoje jau yra gimęs vaikas su chromosomine patologija.

Tyrimas atliekamas iš vaisiaus vandenų pirmadieniais– trečiadieniais.

Tyrimo atsakymas po 2-3 dienų. Vaisiaus vandenis ima gydytojai akušeriai-ginekologai gydymo įstaigose.

Kariotipo nustatymas iš savaiminio persileidimo medžiagos

Svarbu: SYNLAB LIETUVA laboratorijoje Vilniuje, Kalvarijų g. 137a-15 konsultuoja gydytoja genetikė Eglė Butkevičienė!

Išankstinė registracija telefonu +370 5 249 1040.

Turite klausimų, susisiekime:

8 5 249 1043


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Utenoje ir Druskininkuose ir partnerių klinikose.