GastroPanel tyrimas

Klinikinėje praktikoje atrofinis gastritas įprastai patvirtinamas histologiškai (biopsija endoskopijos metu). Tačiau atrankinei patikrai tai brangus tyrimas ir nemaloni procedūra pacientui.

2012 m. suomių kompanija Biohit bendradarbiaudama su gydytoju Sipponen pasiūlė GastroPanel tyrimą, kuris padėtų nustatyti skrandžio atrofiją, padidintą riziką sirgti skrandžio vėžiu, opalige.

Pepsinogenas I (PG I) ir Pepsinogenas II (PG II)

Skrandžio ląstelės išskiria neaktyvų virškinimo fermentą pepsinogeną, kuris veikiamas druskos rūgšties, tampa aktyviu fermentu pepsinu, virškinančiu baltymus.

PG I sintetinamas tik skrandžio kūno gleivinėje, tuo tarpu PG II skrandžio kūno ir prievarčio dalyje. Helicobacter pylori autoimuninės ligos gali sukelti įvairaus sunkumo skrandžio kūno gleivinės atrofiją. Tokia gleivinė išskiria mažiau PGI, mažėja skrandžio rūgštingumas. Taigi, PGI yra skrandžio kūno atrofijos rodiklis, atspindi skrandžio kūno gleivinės struktūrą ir funkciją.

PG II atspindi praktiškai visos skrandžio gleivinės struktūrą ir funkciją. Jo kiekis didėja skrandžio gleivinės uždegimo (gastrito) metu, ko dažna priežastis – Helicobacter pylori ar kita infekcija, vaistai, tulžies refliuksas (tulžies r. patekimas į skrandį), aštrūs prieskoniai, alkoholis. PG I ir PG II santykis yra pakankamai specifiškas rodiklis skrandžio kūno atrofijai (II–III laipsnio) diagnozuoti.

Gastrinas-17 (G-17)

Gastrinas yra vienas iš virškinimo sistemos peptidinių hormonų, išskiriamas skrandžio dvylikapirštės žarnos, kasos G ląstelių. Kraujyje aptinkamos 3 gastrino formos: G-34, G-17 ir G-14. Pagrindinis yra G-17, išskiriamas skrandžio antruminės dalies G ląstelių. Gastrinas netiesiogiai stimuliuoja skrandžio sulčių sekreciją ir yra svarbiausias skrandžio sekrecijos mediatorius, sužadinamas maisto arba mechaninio tempimo. Laboratorinėje diagnostikoje G-17 naudojamas  kaip skrandžio antruminės dalies funkcijos žymuo.

GastroPanel tyrimo metu matuojamas biologiškai aktyvus amidintas G-17. Bazinio gastrino-17 (G-17b) koncentracija sumažėja kylant rūgštingumui (pH mažėja), skrandžio antrumo gleivinės atrofijos metu (nebėra G ląstelių), tad, žemas G-17 kiekis byloja apie gleivinės atrofiją arba padidėjusį rūgštingumą. G-17b kiekis didėja mažėjant rūgštingumui (pH didėjant).

Helicobacter pylori IgG

Negydoma lėtinė Helicobacter pylori infekcija didina opaligės, gastrito ir skrandžio vėžio riziką, sukelia skrandžio gleivinės atrofiją ir disfunkciją (atrofinį gastritą). Atrofinis gastritas dažnai būna besimptomis, lydimas sumažėjusio skrandžio rūgštingumo, kas sudaro sąlygas lengvai daugintis ir išgyventi mikroorganizmams, kurie skaidydami cukrų ir alkoholį išskiria kancerogenišką acetaldehidą. Esant atrofuotai, sumažinto rūgštingumo gleivinei sutrinka vit. B12, Fe, Ca, Mg ir kai kurių vaistų įsisavinimas.

Kam skirtas „GastroPanel“ tyrimas?

 • Visiems suaugusiems, turintiems nusiskundimų skrandžio srityje.
  – Atrankai pacientų, kuriems reikalinga gastroskopija,
  – Atrankai pacientų su sumažėjusiu rūgštingumu,
  Helicobacter pylori diagnostikai,
  – Atrofinio gastrito diagnostikai.
 • „GastroPanel“ tyrimas nustato rizikas:
  – Vitamino B12 deficito,
  – Skrandžio ir dvyklikapirštės opos,
  – Skrandžio vėžio.

Rezultatų interpretacija

Tyrimo rezultatai, kad nusiskundimai gali būti funkcinio pobūdžio arba susiję su žarnyno problemomis. Gydytojas, įvertinęs tyrimo rezultatus, sprendžia dėl tolesnio ištyrimo ir gydymo. „Gastropanel“ tyrimo rezultatai pateikiami aiškiai ir suprantamai su tyrėjo išvada.

GastroPanel tyrimas

Milijonai žmonių kenčia dėl nespecifinių skrandžio problemų – diskomforto, deginimo stemplėje, sunkumo jausmo, pilvo pūtimo, pykinimo, vėmimo. Paprastas kraujo tyrimas „GastroPanel“ gali padėti atsakyti į klausimą, ar sveikas Jūsų skrandis.

„GastroPanel“ – tai keturi tyrimai viename:

 • Pepsinogenas I (PGI)
  Pepsinogenas II (PGII)
  Gastrinas-17
  Helicobacter pylori IgG

Daugiau apie tyrimą “SYNLAB Lietuva” konferencijos įraše, nuo 2 h. 30 min.

SVARBU: Prieš tyrimą būtina būti nevalgius 8–12 valandų.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.