Vaisiaus RhD grupės nustatymas motinos kraujyje

Raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) membranos paviršiuje yra skirtingų antigenų, kurie sudaro galimybę klasifikuoti kraują į įvairias grupes. Labiausiai paplitusios ir žinomos ABO ir Rh (rezus) kraujo grupės. Pagal ABO klasifikacijos sistemą identifikuojami 2 antigenai A ir B, iš kurių susidaro keturios galimos kraujo grupės: A, B, AB ir O (kai nėra nei A, nei B antigeno). Rezus faktorių (Rh faktorius) identifikuojantis pagrindinis antigenas yra D. Pagal tai kraujo grupė vadinama RhD teigiama arba RhD neigiama.

Kiekvieno žmogus kraujo grupė nustatoma pagal ABO ir Rh (rezus) sistemas.

Kodėl svarbu žinoti vaisiaus RhD grupę?

Nėštumo metu į motinos kraują patenka laisva vaisiaus DNR. Ji gali būti panaudojama vaisiaus lyties, chromosominių ligų ir Rh faktoriaus nustatymui, nesukeliant jokio pavojaus nei pačiam vaisiui, nei motinai. Pastarasis tyrimas yra labai svarbus kai mamos kraujas yra RhD neigiamas, kadangi atsiranda vaisiaus hemolizinės ligos rizika.

Vaisiaus RhD motinos kraujyje

Kadangi RhD neigiamą kraujo turinčios mamos organizme nėra D antigeno, jeigu mama laukiasi RhD teigiamo vaisiaus, vaisiaus antigenai patenka į mamos kraują. Motinos organizmas į juos reaguoja kaip į svetimą faktorių ir pradeda gintis – gaminti antikūnus, naikinančius vaisiaus eritrocitus. Tai gali sukelti įvairaus sunkumo vaisiaus hemolizinę ligą arba persileidimą.

Šių komplikacijų prevencijai taikoma profilaktinis gydymas anti-D serumu nuo 28-tos iki 34-tos nėštumo savaitės, kuris apsaugo nuo imunizacijos nėštumo metu.

Maždaug 40% iš RhD neigiamų nėščiųjų yra gydomos be reikalo, kadangi jų vaisiaus RhD yra neigiamas kaip ir jų pačių, ir jokia imunizacija negręsia.

Kaip interpretuoti gautus rezultatus?

Tuo atveju, kai moters RhD yra neigiamas, o vaisiaus RhD yra teigiamas, moteriai skiriamas gydymas, kuris padeda išvengti vaisiaus hemolizinės ligos. Jeigu nustatoma, kad vaisiaus kraujo grupė yra RhD neigiama – gydymas nereikalingas.

Happy pregnancy sitting on sofa at home in bedroom

Vaisiaus RhD grupės nustatymo tyrimo metodika:

  • Vaisiaus RhD grupė gali būti nustatoma kiekybinės realaus laiko (angl. real time) polimerazinės grandininės reakcijos (PGR) metodu, tiriant laisvą vaisiaus DNR mamos kraujyje.

Vaisiaus RhD grupės nustatymo tyrimas:

  • Tyrimą rekomenduojama atlikti nuo 15 nėštumo savaitės, kadangi šiuo nėštumo metu nustatytas tyrimo tikslumas yra 99 %.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami bendraklinikiniai, alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje kainynas. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.