Testosterono tyrimas

Testosteronas (TTE) yra svarbiausias kraujyje randamas androgenas (vyriškas lytinis hormonas). Vyrų organizme TTE gaminamas sėklidžių Leidigo ląstelėse, kurias stimuliuoja LH (liuteinizuojantis hormonas). Moterų organizme 50 % TTE gaminama periferiniuose audiniuose, kita dalis susidaro kiaušidėse ir antinksčiuose. Moterų kraujyje TTE koncentracija 3–4 kartus mažesnė nei vyrų.

Didžioji TTE dalis kraujyje susijungusi su lytinius hormonus surišančiu globulinu (SHBG), kita dalis su albuminu ir tik apie 2–3 %  kraujyje yra laisvo – tai  aktyvioji TTE forma.

TTE koncentracija kraujyje padidėja po fizinio krūvio, o sumažėja į organizmą patekus gliukozei. Suaugusių vyrų organizme vyrauja specifinis paros ritmas: TTE daugiausia yra anksti ryte, o vakare sumažėja maždaug 25 % Androgenų veikimas svarbus lyties ir kitų organų funkcijai.

TTE yra vyraujantis androgenas smegenyse, inkstuose, jam veikiant sėklidėse gaminami spermatozoidai, turi įtakos azoto ir fosforo apykaitai organizme. Testosteronas, po metabolinės konversijos į dihidrotestosteroną, nulemia vyro antrinių lytinių požymių vystymasi.

TTE nustatymas labai reikšmingas diagnozuojant lytinių liaukų hipofunkciją. Esant neišsivysčiusiems vyriškiems lytiniams organams (hipogonadizmas) sutrinka spermos, sumažėja testosterono gamyba. Priežastys gali būti įgimtos (Kleinfelterio sindromas) arba įgytos (infekcijos, pažeidžiančios sėklides, pavyzdžiui, tymai, spindulinis poveikis, citotoksiniai vaistai). Vyrams TTE koncentracija gali būti sumažėjusi sergant kepenų ciroze, gydant estrogenais, esant dideliam nutukimui.

Padidintas TTE kiekis moterims nustatomas esant kiaušidžių ir antinksčių augliams, anovuliacijai. Moterims, turinčioms hirsutizmo požymių (padidėjęs plaukuotumas), bendras TTE gali būti normalus, bet laisvo TTE koncentracija – padidėjusi. Atliekant TTE tyrimą, matuojamas bendrasis cirkuliuojančio hormono kiekis.

Norint įvertinti laisvą testosteroną, kartu reikia atlikti SHBG tyrimą.

Prostatos PSA tyrimas
 • Tyrimai atliekami iš veninio kraujo, darbo dienomis.
 • TTE norma:
  • vyrai (20-49 m.) 160-726 ng/dl
   vyrai (≥50 m.) 129–767 ng/dl
   moterys <73,00 ng/dl
   pomenopauzė <43,00 ng/dl
 • Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.