Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimai

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra vienas pagrindinių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių ir viena iš labiausiai paplitusių lytiniu keliu perduodamų infekcijų. Yra žinoma apie 118 viruso atmainų (genotipų), iš kurių apie 40 plinta lytiniu keliu ir infekuoja lyties organų gleivines. Gleivinių ŽPV pagal specifinius genomo skirtumus suskirstyti į: aukštos, žemos ir nenustatytos rizikos virusus.

Šiuo metu aukštos rizikos grupei priskiriami ŽPV genotipai: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 55, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82. Būtent šie virusai ir sukelia gimdos kaklelio, vulvos ląstelių pakitimus. Ne kiekvienas užsikrėtimas ŽPV pavojingas, apie 70–80 % ŽPV infekcijų yra praeinančios (ypač iki 30 metų) ir žmogui nesukelia ryškesnių klinikinių požymių, pavojingesni yra 16 ir 18 ŽPV.

ŽPV ilgą laiką gali persistuoti organizme be pastebimų simptomų. Susidarius palankioms sąlygoms, kartu su kitais onkogeniškumą sąlygojančiais veiksniais, sukelia ląstelių pakitimus ir galiausiai vėžį. Didesnę riziką vėžiniams pokyčiams turi to paties ŽPV tipo, ypač ŽPV16, ilgas persistavimas, nei užsikrėtimas keliais genotipais paeiliui. Epitelio ląstelių histologiniai pokyčiai gali būti pastebimi net praėjus 8-10 metų nuo užsikrėtimo.

Žemos rizikos ŽPV piktybinių ląstelių pokyčių nesukelia, jie sukelia gėrybinius gleivinių pažeidimus – genitalijų karpas (kandilomas), kvėpavimo takų papilomatozę. Daugelis žemos rizikos ŽPV infekcijų yra besimptomės ir praeinančios. Todėl visų žemos rizikos genotipų nustatymas neturi klinikinės vertės gimdos kaklelio vėžio diagnostikai.

Vyrams ŽPV infekcija dažniausiai praeinanti, žemos rizikos ŽPV neretai sukelia genitalijų karpas; aukštos rizikos ŽPV gali didinti varpos, tiesiosios žarnos vėžio riziką. Moteris nejaučia jokių užsikrėtimo virusu ar gimdos kaklelio vėžio vystymosi simptomų.

Asmuo tuo pačiu metu gali būti infekuotas keliais ŽPV genotipais. Gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniams išaiškinti diagnostiškai svarbus aukštos rizikos ŽPV genotipų nustatymas.

AMH tyrimas
  • Moterys, kurioms diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, 99,7 % atvejų turėjo aukštos rizikos ŽPV; 70 % atvejų vėžiniame audinyje buvo rasti 16 ir 18 genotipai.
  • Tiriant asmenis profilaktiškai ir su ikivėžiniais pakitimais dažniausiai nustatomi 16, 31 ir 53 genotipai.
  • Vėžinėse ląstelėse ŽPV dažniausiai randamas integruotas į žmogaus genomo DNR.
  • 90 % visų kandilomų sukelia 6 ir 11 genotipai.

  • Tyrimas atliekamas iš gleivinės ląstelių nuograndų: moterims – iš gimdos kaklelio, vyrams – iš šlaplės, kiekvieną darbo dieną.
  • TYRIMUS GALIMA ATLIKTI ANONIMIŠKAI.

Turite klausimų, susisiekime:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.