Tymai

Tymai – tai sunki ūminė virusinė infekcinė liga. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Per pirmuosius 2019 metų mėnesiuis Lietuvoje fiksuota virš 240 ligos atvejų. Tai net 10 kartų daugiau nei per visus 2018 metus.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4–7 dienas. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90–95 % imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

PERDAVIMO BŪDAS

Liga plinta  oro lašeliniu būdu, tačiau liga gali plisti ir per rankas ar kitus aplinkos daiktus. Tymų virusas yra ypač lakus, plinta oro srautais pastato ribose. Virusas jautrus saulės ultravioletiniams spinduliams, cheminėms medžiagoms, todėl ant įvairių aplinkos paviršių išlieka gyvybingas iki 2 valandų.

SIMPTOMAI

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7–9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prasideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai.

DIAGNOSTIKA

Tymai dažniausiai diagnozuojami kliniškai, pagal tipinius simptomus, bėrimus. Diagnozei patvirtinti atliekamas tymų viruso IgM antikūnų tyrimas. Susirgus tymais ir praėjus 3 paroms nuo bėrimo atsiradimo paciento kraujyje nustatomas imunoglobulinas M prieš tymus, kuris išlieka kraujyje iki 30 dienų. Po 7 dienų nuo bėrimo pradžios kraujyje nustatomas imunoglobulinas G, kuris piką pasiekia po 14 dienų ir dažniausiai išlieka visą gyvenimą.

Plintant tymams Lietuvoje, buvusiems kontakte su sergančiuoju tymais, visiems neskiepytiems, nepilnai paskiepytiems ir nežinantiems savo skiepijimo nuo tymų būklės rekomenduojama atlikti tyrimus, kad įsitikintumėme ar turime apsaugą nuo tymų – tymų viruso IgG tyrimą. Šis tyrimas parodo, susidariusių antikūnų kiekį ir leidžia įvertinti ar tai yra pakankamas kiekis, ar reikalinga papildoma vakcinacija.

Atsakymas pateikiamas per 7–10 darbo dienų.

tymai_1 ofice

„SYNLAB Lietuva“ laboratorijoje galite pasitikrinti ar turite imunitetą ir pasiskiepyti vakcina nuo tymų viruso!

–> Registracija tyrimui ir vakcinacijai: info@synlab.lt arba telefonais:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99

  • Vakcinos nuo tymų viruso kaina: 42,00 Eur.
  • Tymų IgG tyrimo kaina: 14,00 Eur.
  • Atlikimo laikas: 7–10 darbo dienų.

Registracija gydytojo infektologo konsultacijai Vilniuje ir Klaipėdoje: info@synlab.lt arba telefonais:

(8 6) 853 98 01
(8 6) 820 53 99


Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami bendraklinikiniai, alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai. Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne.

Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, KauneKlaipėdojeŠiauliuoseDruskininkuose ir partnerių klinikose.