PSA ir LPSA tyrimai

Prostatos specifinis antigenas – tai fermentas, gaminamas prostatos epitelinėse ląstelėse ir išskiriamas į spermą. Jo funkcija – neleisti spermai sukrešėti. PSA aptinkamas tiek normalioje, tiek pakitusioje prostatoje. Šio fermento padaugėja sergant piktybinėmis ir gerybinėmis prostatos ligomis. Tačiau esant gerybiniam prostatos išvešėjimui (hiperplazijai) PSA padidėjimas nėra toks ryškus kaip vėžio atveju.

PSA yra organo, o ne naviko specifinis žymuo. Tai vienas geriausių dabar žinomų vėžio žymenų. Dėl didelio jautrumo PSA tyrimas gali būti naudojamas pirminei prostatos vėžio diagnostikai, rizikos grupių atrankai. Tai kol kas vienintelis vėžio žymuo, kuriuo galima atlikti vėžio patikrą pagal kraujo tyrimą.

Tyrimą rekomenduojama atlikti visiems vyrams, ypač vyresniems kaip 50 metų, kad būtų nustatyti prostatos vėžiu sergantys asmenys.

Didžioji dalis kraujyje cirkuliuojančio PSA (60–90 %) sudaro kompleksą su įvairiomis medžiagomis, kita dalis (10–40 %) yra laisvas PSA (LPSA). Nustatyta, kad ligonių, sergančių prostatos vėžiu, kraujo serume ryškiai didėja bendro PSA ir mažėja laisvo PSA kiekis, palyginti su sergančiais gerybine prostatos hiperplazija.

Bendrojo PSA santykis su laisvuoju PSA gali būti svarbus atskiriant prostatos vėžį nuo gerybinės prostatos hiperplazijos. Jeigu nustatoma ribinė, neaiški bendro PSA koncentracija (apie 4 μg/l), rekomenduojama papildomai nustatyti laisvą PSA. Kuo šis santykis mažesnis, tuo didesnė piktybinio proceso tikimybė.

Pašalinus prostatos vėžį, PSA rekomenduojama nustatyti ne anksčiau kaip po 6 savaičių nuo operacijos. Visiškai pašalinus naviką, PSA koncentracija gali sumažėti iki nulio. 1–3 metais po operacijos PSA rekomenduojama nustatyti ne rečiau kaip kas ketvirtį, 4–5 metais – kas pusmetį, jei nėra atkryčio. Kiekvieną kartą įtarus atkrytį, nustatyti iš karto.

Mechaninis prostatos dirginimas (biopsija, tyrimas pro tiesiąją žarną) turi įtakos PSA koncentracijai. Norint išvengti klaidingai padidėjusių rezultatų, tarp tokių procedūrų ir kraujo ėmimo turi praeiti 1–2 savaitės. 1–2 dienas iki PSA tyrimo patariama nejodinėti, nevažinėti dviračiu.

Skysčių biopsija moderniai prostatos vėžio diagnostikai. Aptikus, kad PSA lygis didesnis, būtina išsiaiškinti, ar šis padidėjimas nėra dėl vėžio.  Tokiu atveju gali būti atliekamos invazinės (prostatos biopsija) ar neinvazinės procedūros (skysčių biopsija). Skysčių biopsija – neinavazinė, greita procedūra, kuri reprezentuoja skirtingų lokalizacijų piktybinius naviko klonus. Procedūra, esant reikalui, gali būti lengvai pakartojama. Skysčių biopsija nėra standartizuota, dažniausiai naudojama moksliniuose tyrimuose. Plačiau susipažinti su tyrimu galite ČIA.

www-PSA_new
  • PSA rodiklis leidžia aptikti prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje, maždaug prieš 6 mėnesius iki aptinkant naviką kitais diagnostikos metodais. PSA ir LPSA rodiklių derinimas dar specifiškiau padeda diagnozuoti prostatos vėžį ir atrinkti ligonius tolimesniam tyrimui.

  • Kraują PSA ir LPSA (bendro ir laisvo prostatos specifinio antigeno) tyrimams būtina duoti prieš atliekant rektalinį, veloergometrinį tyrimą, biopsiją arba praėjus 1–2 sav. po šių tyrimų. Dieną prieš PSA tyrimą būtina vengti fizinio krūvio, važiavimo dviračiu, jodinėjimo, dvi dienas – aktyvių lytinių santykių.

Pajutus simptomus, galinčius reikšti rimtesnę ligą ar sveikatos sutrikimą, rekomenduojami profilaktiniai tyrimai ar specialisto konsultacija. SYNLAB laboratorijoje atliekami tiek bendraklinikiniai, tiek alerginiai, molekuliniai, genetiniai, retų ligų tyrimai.

Apie tyrimus ir jų kainas plačiau sužinoti galite mūsų paslaugų skiltyje ir kainyne. Tyrimus atlikti kviečiame SYNLAB priėmimo skyriuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose ir partnerių klinikose.