VITAMINAS D
Vitamino D trūkumas yra plačiai paplitęs reiškinys. Teigiama, kad žiemą šio vitamino nepakanka daugiau kaip 80 proc. mūsų planetos gyventojų.
Lietuva ne išimtis – saulėtų dienų palyginti turime nedaug, o ir saulėje, dėl žalingų ultravioletinių spindulių poveikio, stengiamės būti tik prisidengę ar išsitepę apsauginiais kremais. Dažniausiai vitamino D trūkumas pasireiškia vėlyvą žiemą ir ankstyvą pavasarį.
Žinomos penkios vitamino D formos, tačiau žmogaus organizmui svarbios tik dvi: vitaminas D3 (cholekalciferolis) ir vitaminas D2 (ergokalciferolis).
Vitaminas D3 susidaro žmogaus odoje, veikiant UVB spinduliams ir gaunamas su gyvuliniu maistu, o vitaminas D2 gaunamas tik su augaliniu maistu. Su maistu patenka ir odoje pasigamina provitaminas D, kuris kepenyse virsta tikruoju vitaminu D – ši vitamino forma ir išmatuojama kraujyje.
Daugiau kaip 95 % vitamino D kraujyje yra aktyvaus vitamino D3 pavidalu. Ši vitamino forma susidaro inkstuose, dalyvaujant parathormonui (PTH), kalciui ir fosforui. Sutrikus inkstų funkcijai, sutrinka ir vitamino D produkcija. Tad, labai svarbu vitamino D kiekį kraujyje sekti dializuojamiems ligoniams.
Vitaminas D3 reguliuoja PTH sintezę ir sekreciją, kaulų mineralizaciją, palaiko pastovų kalcio ir fosforo kiekį kraujyje. Trūkstant vitamino D3 pasisavinama tik 101–5 % su maistu gaunamo kalcio ir 60 % fosfatų.
Vitamino D svarba
Vitaminas D organizme atlieka eilę funkcijų:
- būtinas normaliam kaulų ir dantų vystymuisi;
- reguliuoja kalcio, magnio, fosforo apykaitą;
- veikia imuninę sistemą;
- skatina antiinfekcinio baltymo katelicidino gamybą;
- stimuliuoja insulino sekreciją audiniuose;
- reguliuoja genų, atsakingų už nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi, ekspresiją.
- Vitaminą D2 monocitai-makrofagai paverčia citokinais, kurie saugo organizmą nuo bakterinės infekcijos.
Vitamino D gali trūkti dėl:
- nuolatinio buvimo uždarose patalpose,
- sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis, inkstų nepakankamumu, lėtinėmis kepenų ligomis,
- ilgai vartojant priešepilepsinius preparatus.
Atsižvelgiant į sudėtingą vitamino D apykaitą ir poveikį medžiagų apykaitai vitamino D tyrimas yra svarbus tiek ligoniams, tiek sveikiems.
Vitamino D perteklius
Vitaminas D yra tirpus riebaluose, iš organizmo pašalinamas lėtai, todėl galima jo perdozuoti vartojant maisto papildus. Buvimas saulėje vitamino D intoksikacijos nesukelia, tai gali įvykti tik vartojant per daug vitamino D papildų. Dėl per didelio vitamino D kiekio organizme gali atsirasti perdozavimo simptomai: troškulys, vėmimas, pykinimas, pilvo skausmai, prastas apetitas, vidurių užkietėjimas, svorio sumažėjimas.
Skirk laiko savo sveikatai!
Registracija