Milijonai žmonių visame pasaulyje retkarčiais ar net kasdien patiria nespecifinius skrandžio sutrikimus ir daugiau nei pusė jų nesikreipia į medikus ar neatlieka tyrimų. Pacientai į negalavimus numoja ranka, pasiteisina dideliu streso lygiu, greitu gyvenimo ritmu, nepilnaverte mityba.

Skrandžio sutrikimai gali pasireikšti kaip skausmas ar diskomfortas, rėmuo, sunkumas pilvo ertmėje ir aplink, pilvo pūtimas, pykinimas ar vėmimas.

Kartais net sunkios būklės, kurioms reikia medicininės pagalbos, yra besimptomės, todėl labai svarbu nuolat stebėti ir tikrinti skrandžio būklę.

Tai galima atlikti invaziniu būdu, apžiūrint organą iš vidaus arba neinvaziniu – atliekant tyrimus iš kraujo, taip išvengiant skausmingos bei nemalonios gastroskopijos.

Registruokitės tyrimams telefonu +370 6 853 9801 arba internetu

Registracija


Viena dažniausių skrandžio problemų priežasčių:

Helicobacter pylori – rūgštinei skrandžio terpei atspari bakterija. Šį savybė padeda H. pylori apsigyventi žmogaus skrandžio gleivinėje. Dažnu atveju būtent šis mikroorganizmas iššaukia skrandžio problemas. Dažniausiai užsikrečiama dar vaikystėje, susiformuoja infekcinis uždegimas. Jei liga nėra gydoma, infekcija tampa lėtinė ir išlieka visą gyvenimą. Problemos dažniausiai išryškėja vyresnio amžiaus žmonių grupėse.

Atsiranda nemalonus burnos kvapas, gali dingti apetitas, kristi svoris, kamuoti vėmimas. Taip pat didėja dvylikapirštės žarnos arba skrandžio opos rizika. Kai kuriems pacientams Helicobacter pylori infekcija sukelia skrandžio gleivinės atrofiją ir disfunkciją. Liga gali progresuoti toliau ir yra vienas iš skrandžio ir dvylikapirštės žarnos vėžio rizikos veiksnys.

Atrofinis gastritas ligos pradžioje dažnai būna besimptomis, ligai progresuojant skrandyje mažėja rūgštingumas ir jame apsigyvena bakterijos iš burnos ertmės. Tokių bakterijų vienas iš apykaitos produktų, kancerogeninė medžiaga – acetaldehidas. Nors H. Pylori infekciją ir galima pagydyti, tačiau atstatyti skrandžio rūgštingumą yra labai sunku. Tai kelia didelę skrandžio ir stemplės vėžio riziką. Taip pat sutrinka vitaminų, mineralų, tam tikrų vaistų pasisavinimas. Dėl vitamino B12, geležies sutrikusio pasisavinimo gali išsivystyt anemija, o kalcio trūkumas sukelia osteoporozę. 


Kaip išsitirti dėl H. Pylori infekcijos?

Siekiant išvengti rimtų sveikatos problemų, rekomenduojama periodiškai atlikti profilaktinius tyrimus. Dažniausiai užtenka atlikti atrankinius tyrimus iš kraujo, tokį kaip – GastroPanel, kurio inovatyvumas paremtas Suomijoje ir Estijoje atliktais sergančių gastritu pacientų tyrimais, taip pat H. pylori vaidmens gastrito ir pepsinės ligos patogenezėje atradimu, dėl ko 2005 m. buvo suteikta Nobelio premija.

GastroPanel yra kraujo tyrimas, skirtas įvertinti skrandžio struktūros ir veiklos sutrikimus. Tai paprasta ir neskausminga priemonė išsiaiškinti, ar jūsų skrandis yra sveikas. GastroPanel yra kraujo tyrimas, tinkantis visiems suaugusiems, kenčiantiems nuo skrandžio sutrikimų. Tyrimo rezultatai suteikia vertingos informacijos gydytojui, kurie padės apsispręsti dėl tolesnių papildomų tyrimų paskyrimo ar gydymo būtinybės.


GASTROPANEL TYRIMAS

GastroPanel tai unikalus helicobacter pylori testas, kurio galima aptikti:

  1. Helicobacter pylori infekciją (ir lėtinį gastritą), kuri yra nepriklausomas skrandžio vėžio rizikos ir skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opaligės veiksnys.
  2. Helicobacter pylori infekcijos sukeltą atrofinį gastritą, kuris daugeliu atvejų yra besimptomis. Dažniausiai atrofinis gastritas išsivysto skrandžio kūne arba prievarčio urve. Skrandžio kūne atrofinį gastritą taip pat gali sukelti ir autoimuninės ligos.
    • Skrandžio kūno atrofinis gastritas sumažina skrandžio rūgšties išsiskyrimą, kol galiausiai skrandis lieka visiškai be rūgšties. Tai padidina skrandžio ir stemplės vėžio išsivystymo riziką. Atrofinis gastritas taip pat gali sukelti vitamino B12, kalcio, magnio ir cinko malabsorbciją (nepakankamą įsisavinimą ir panaudojimą virškinamajame trakte). Be to, dėl skrandžio rūgšties trūkumo gali pablogėti kai kurių vaistų absorbcija. Kalcio trūkumas gali sukelti osteoporozę, o vitamino B12 trūkumas gali prisidėti prie Alzheimerio ligos, demencijos, depresijos išsivystymo.
    • Atrofinis gastritas prievarčio urve padidina pepsinės opos ir skrandžio vėžio išsivystymo riziką. Jei atrofinis gastritas ir uždegimas paplitę visose skrandžio dalyse, vėžio rizika didėja 90 kartų.
  3. Helicobacter pylori infekciją pacientams, sergantiems atrofiniu gastritu, turintiems marginalinės zonos limfomą, turintiems kraujuojančią pepsinę opą ir tiems, kurie vartoja PSI (protonų siurblio inhibitoriai) vaistus ar antibiotikus. Šiais atvejais kiti testai (Išmatų Helicobacter pylori antigeno testas ir pylori ureazės kvėpavimo testas (UBT)) dažnai rodo klaidingai neigiamus rezultatus. UBT testas taip pat gali būti klaidingai teigiamas asmenims, kurių skrandžio rūgšties gamyba yra sutrikusi. Minėtais testais negalima aptikti atrofinio gastrito, sukelto H. pylori infekcijos arba autoimuninės ligos.
  4. Per didelį skrandžio rūgšties išsiskyrimą, dėl kurios gali išsivystyti stemplės refliuksas su tokiomis komplikacijomis kaip: opinis ezofagitas, Bareto stemplės arba apatinės stemplės vėžys.

GastroPanel tyrimas taip pat tinka tirti specialias pacientų grupes, ypač sergančius autoimuninėmis ligomis, įskaitant:

  • Pacientus, sergančius skydliaukės autoimuninėmis ligomis (autoimuninis atrofinis gastritas skrandžio kūne nustatomas 18% atvejų).
  • Pacientus, sergančius I tipo cukriniu diabetu (autoimuninio atrofinio gastrito ir vitamino B12 trūkumas pasireiškia 12% atvejų).
  • Pacientus, sergančius celiakija ir reumatoidiniu artritu, kuriems taip pat gali išsivystyti autoimuninis atrofinis gastritas.

GastroPanel tyrimo metu aptikus H. Pylori infekciją (kai pacientas jaučia ligos simptomus po sukėlėjo likvidavimo), nustačius atrofinį gastritą arba padidėjusį skrandžio rūgštingumą (kai pacientas jaučia simptomus) – tai yra gastroskopijos ir biopsijos indikacijos. Tačiau, svarbu prisiminti, jog kiekvieną diagnozę patvirtinti arba atmesti, o taip pat ir skirti gydymą turi gydytojas gastroenterologas.


Plačiau Apie GastroPanel tyrimą

Atliekant GastroPanel testą, yra paimamas kraujo mėginys, iš kurio nustatomos keturių biomarkerių koncentracijos. Išmatuojamos pepsinogeno I, pepsinogeno II, gastrino-17 koncentracijos (kurios išskiria skrandžio gleivinės ląstelės). Taip pat yra išmatuojamas antikūnų prieš H. pylori kiekis.

Bendras visų keturių biologinių žymenų koncentracijų analizavimas suteikia patikimesnį ir išsamesnį vaizdą apie skrandžio gleivinės struktūros ir funkcijų veiklą, nei naudojant biomarkerius atskirai.

GastroPanel tyrimo išvadose aprašomi tyrimo rezultatai ir priskiriamas vienas iš penkių diagnostinių rezultatų: normalus (sveikas) skrandis; H. pylori infekcija; atrofinis skrandžio prievarčio urvo gastritas; atrofinis skrandžio kūno gastritas; kelių skrandžio dalių gastritas.

Pepsinogenas I Pepsinogeno I koncentracija kraujyje atspindi gleivinės struktūrą ir skrandžio kūno funkcijas. H. pylori infekcija arba autoimuninė liga gali sukelti vidutinio sunkumo arba net sunkią skrandžio gleivinės atrofiją (atrofinį kūno gastritą). Tuomet pepsinogeno I kiekis kraujyje nukrenta žemiau 30 µg/l, taip pat mažėja ir skrandžio rūgštingumas. Priešingai, jei pacientą kamuoja skrandžio gleivinės uždegimas, bet atrofijos nėra (kūno gastrito), pepsinogeno I koncentracija kraujyje tam tikru kiekiu padidėja. 
Pepsinogenas II Pepsinogeno II koncentracija kraujyje atspindi visos skrandžio gleivinės struktūrą ir funkcijas. Jo koncentracija kraujotakoje padidėja sergant skrandžio gleivinės uždegimu (gastritu). Dažniausiai to priežastis yra H. Pylori infekcija, tačiau kartais gali būti ir kiti veiksniai, tokie kaip: kai kurie vaistai, bakterinės, virusinės, parazitinės infekcijos, tulžies refliuksas, stiprūs prieskoniai, alkoholis. Didesnės nei 10 µg/l vertės dažnai reiškia uždegimą.
Pepsinogenas I/ pepsinogenas II Pepsinogeno I/II santykis kartu su pepsinogeno I verte naudojamas skrandžio kūno gleivinės atrofijai (gastritui) diagnozuoti. Esant atrofiniam kūno gastritui, santykis mažėja žemiau 3.
Gastrinas-17 Gastrino-17 koncentracija kraujyje atspindi apatinės skrandžio dalies (prievarčio urvo) vientisumą ir funkcijų veikimą. Gastrinas-17 išskiriamas tik iš prievarčio urvo ir dvylikapirštės žarnos G ląstelių. Gastrino-17 koncentracija kraujyje (nevalgius) sumažėja, kai padidėja skrandžio turinio rūgštingumas (pH žemiau 2.5). Gastrino-17 mažesnė nei 1 pmol/l koncentracija reiškia padidėjusią druskos rūgšties sekreciją. Gastrino-17 reikšmė nevalgius krenta ir prievarčio urvo gleivinės atrofijos metu, kai išnyksta G ląstelės (dėl H. pylori infekcijos). Norint atskirti H. pylori infekcijos sukeltą gastritą nuo padidėjusios druskos rūgšties sekrecijos, galima atlikti gastroskopiją (rekomenduojama), arba vertinant gastrino-17 atsaką po stimuliacijos baltymais. Jei asmuo buvo užsikrėtęs H. pylori, o gastrino-17 kiekis po stimuliavimo vis dar žemas (mažiau nei 3 pmol/l), tai gali reikšti gastritą. Tačiau, jei H. pylori antikūnų kiekis nėra padidėjęs, tai gali reikšti, jog yra padidėjusi druskos rūgšties sekrecija.Gastrino-17 koncentracija viršija 7 pmol/l dažniausiai dėl sumažėjusios rūgšties sekrecijos. 
IgG antikūnai prieš Helicobacter pylori Veikiant žmogaus imunitetui, kraujyje susidaro antikūnai prieš H. Pylori. Šitie antikūnai gerai koreliuoja su bakterijos buvimo žmogaus organizme patvirtinimu. Helicobacter pylori infekcija tikėtina, kai antikūnų kiekis didesnis nei 30 EIU. Jeigu buvo paskirtas gydymas, vis tiek kurį laiką gali būti nustatomas padidėjęs antikūnų titras. Gali praeiti net keli mėnesiai, kol antikūnų titras grįš į normos lygį, net po sėkmingo bakterijos išnaikinimo.

 


Prevencija

Siekiant išvengti užsikrėtimo šia klastinga bakterija arba sumažinti ligos padarinius, rekomenduojama prieš ruošiant maistą ar valgant plauti rankas. Patariama valgyti termiškai apdorotą maistą, gerti daug skysčių, atsisakyti pernelyg riebaus, aštraus maisto, mesti rūkyti. Didelį dėmesį reikia skirti geros emocinės būsenos palaikymui, išmokti valdyti stresą, bent keletą kartų į savaitę užsiimti sportu. Taip pat, labai svarbu reguliariai atlikti profilaktinius tyrimus. Esant nusiskundimams ar simptomams rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju arba gydytoju gastroenterologu.


Paciento pasiruošimas prieš tyrimą

1 sav. prieš tyrimą - nevartoti vaistų (anitidine (Esophex, Inside Brus, Ranicur, Ranil, Ranimex, Ranitidin, Ranitidine, Ranixal, Zantac), famotidine (Famotidin, Pepcid, Pepcidin, Pepcid Duo),nizsdine (Nizax), proton pump inhibitors lansoprazole, omeprazole, pantoprazole, esomeprazole,rabe prazole etc. (Lansoprazol, Lansoprazole, Lanzo, Zolt, Losec, Omeprazol, Nexium, Pariet,Somac, Gasterix, Pantoloc, Giasemin, Panzor).

1 d. pries tyrimą - nevartoti vaistų: antasides (Balancid Novum, Gaviscon, Link, Magnesium milk, Novaluzid, Rennie) and mucosa protectin agents (Alsucral, Antepsin).

Mažiausiai 4 val. prieš tyrimą - Nevalgyti, nerūkyti ir negerti (galite būti po nakties, apie 10 val.)

 

Jeigu po tyrimo įtariamas prievarčio atrofinis gastritas, rekomeduojama pakartoti tyrimą po stimuliacijos baltymais. Stimuliacija atliekama Biohit Oyj, Cat. No. 601038 (50x20g), Cat. No.601037 (5x20g). Vieno pakelio turinys (20g) sumaišomas su 150g vandens. Kraują imti po 20 min. nuo išgėrimo. Stimuliacijos negalima atlikti žmonėms su laktozės netoleravimu arba hypogalactasia.

 

Registruokitės tyrimams telefonu +370 6 853 9801 arba internetu

Registracija