PROSTATOS SPECIFINIS ANTIGENAS
Prostatos specifinis antigenas – tai fermentas, gaminamas prostatos epitelinėse ląstelėse ir išskiriamas į spermą. Jo funkcija – neleisti spermai sukrešėti. PSA aptinkamas tiek normalioje, tiek pakitusioje prostatoje.
Šio fermento padaugėja sergant piktybinėmis ir gerybinėmis prostatos ligomis. Tačiau esant gerybiniam prostatos išvešėjimui (hiperplazijai) PSA padidėjimas nėra toks ryškus kaip vėžio atveju.
PSA yra organo, o ne naviko specifinis žymuo. Tai vienas geriausių dabar žinomų vėžio žymenų. Dėl didelio jautrumo PSA tyrimas gali būti naudojamas pirminei prostatos vėžio diagnostikai, rizikos grupių atrankai. Tai kol kas vienintelis vėžio žymuo, kuriuo galima atlikti vėžio patikrą pagal kraujo tyrimą.
Kaip ir kiekvienais metais - Lapkričio 19-ąją minime tarptautinę vyrų dieną.
To pasekoje visame pasaulyje lapkritis laikomas išskirtinai vyrų sveikatos ir sąmoningumo mėnesiu, kuomet vyrai propaguodami teigiamus vyriškumo pavyzdžius, atkreiptia dėmesį į vyrų indėlį visuomenei, santuokai, jų socialinei, emocinei, fizinei ir dvasinei sveikatai - išdidžiai augina ūsus (taip angl. „November“ tapo „Movember“).
SYNLAB Lietuva sveikina visus vyrus, skatindama juos dar aktyviau rūpintis savo sveikata ir skiria net kelis specialius pasiūlymus būtent vyrų sveikatai!
Visą Lapkričio mėnesį:
Prostatos specifinis antigenas (PSA)
Tyrimo kaina - 10 EUR 17 EURĮ kainą jau įskaičiuota kraujo paėmimo paslauga (įprasta paslaugos kaina 5,00 EUR).
- PSA - vienintelis vėžio žymuo, kuriuo galima atlikti vėžio patikrą pagal kraujo tyrimą.
- Dėl didelio jautrumo PSA tyrimas gali būti naudojamas pirminei prostatos vėžio diagnostikai, rizikos grupių atrankai.
- Tyrimą rekomenduojama atlikti visiems vyrams, ypač vyresniems kaip 40 metų, kad būtų nustatyti prostatos vėžiu sergantys asmenys.
Skirk laiko savo sveikatai!
Registracija
Tyrimą rekomenduojama atlikti visiems vyrams, ypač vyresniems kaip 40 metų, kad būtų nustatyti prostatos vėžiu sergantys asmenys.
Didžioji dalis kraujyje cirkuliuojančio PSA (60–90 %) sudaro kompleksą su įvairiomis medžiagomis, kita dalis (10–40 %) yra laisvas PSA (LPSA). Nustatyta, kad ligonių, sergančių prostatos vėžiu, kraujo serume ryškiai didėja bendro PSA ir mažėja laisvo PSA kiekis, palyginti su sergančiais gerybine prostatos hiperplazija.
Bendrojo PSA santykis su laisvuoju PSA gali būti svarbus atskiriant prostatos vėžį nuo gerybinės prostatos hiperplazijos. Jeigu nustatoma ribinė, neaiški bendro PSA koncentracija (apie 4 μg/l), rekomenduojama papildomai nustatyti laisvą PSA. Kuo šis santykis mažesnis, tuo didesnė piktybinio proceso tikimybė.
Pašalinus prostatos vėžį, PSA rekomenduojama nustatyti ne anksčiau kaip po 6 savaičių nuo operacijos. Visiškai pašalinus naviką, PSA koncentracija gali sumažėti iki nulio. 1–3 metais po operacijos PSA rekomenduojama nustatyti ne rečiau kaip kas ketvirtį, 4–5 metais – kas pusmetį, jei nėra atkryčio. Kiekvieną kartą įtarus atkrytį, nustatyti iš karto.
Mechaninis prostatos dirginimas (biopsija, tyrimas pro tiesiąją žarną) turi įtakos PSA koncentracijai. Norint išvengti klaidingai padidėjusių rezultatų, tarp tokių procedūrų ir kraujo ėmimo turi praeiti 1–2 savaitės. 1–2 dienas iki PSA tyrimo patariama nejodinėti, nevažinėti dviračiu.
Neinvazinis prostatos vėžio tyrimas iš šlapimo. Skysčių biopsija moderniai prostatos vėžio diagnostikai. Aptikus, kad PSA lygis didesnis, būtina išsiaiškinti, ar šis padidėjimas nėra dėl vėžio. Tokiu atveju gali būti atliekamos invazinės (prostatos biopsija) ar neinvazinės procedūros (skysčių biopsija). Skysčių biopsija – neinavazinė, greita procedūra, kuri reprezentuoja skirtingų lokalizacijų piktybinius naviko klonus. Procedūra, esant reikalui, gali būti lengvai pakartojama. Skysčių biopsija nėra standartizuota, dažniausiai naudojama moksliniuose tyrimuose.
Skirk laiko savo sveikatai!
Registracija